Colo-Nesco FFA

Isabel Buchanan, 2 Purple, 2 Blue; Peyton Hall, 1 Purple; Lauren Riese, 4 Purple, 1 Blue, Reserve Champion Heavyweight Derby Gilt; Caleb Vaughn, 7 Blue, Champion-Dairy Wether-Over 4 months, Reserve Champion Dairy Wether-Over 4 months

Country Pioneers

Jillian Gibbons, 1 Purple, 5 Blue, Reserve Champion Lean Rate of Gain-Market Lamb; Alex Grover, 4 Blue, 1 Red; Asher Grover, 1 Blue, 3 Red, 1 White; Adam Henderson, 4 Blue; Dustin Henderson, 1 Purple, 3 Blue, Reserve Champion 4 Class Senior Buck; Hannah Jamison, 2 Blue; Callie Kohlwes, 3 Purple, 3 Blue, 1 Red, State Fair Home Improvement, Reserve Champion Bottle/Bucket Calf (grades four-six); Mary McEnany, 5 Purple, Alternate State Fair Crop Production, Alternate State Fair Food and Nutrition, Alternate State Fair Food and Nutrition; Jack McKinney, 7 Purple, 3 Blue, Grand Champion Market Beef, Champion Heavyweight Market Steer, Supreme Champion Breeding Heifer, Champion-First Year Registered Simmental Breeding Heifer, Champion Lightweight Black Face Market Lamb, Reserve Grand Champion Market Lamb, Reserve Champion Black Faced Market Lamb, Champion Heavyweight Black Face Market Lamb, Reserve Champion Intermediate Sheep Showmanship; Sam McKinney, 6 Purple, 5 Blue, Champion Yearling Breeding Meat Goat, Reserve Champion-Story County Produce (Breeding), Reserve Grand Champion Commericial Ewe, Reserve Champion Black Face Ewe, Champion Junior Sheep Showmanship; Bryce Niemeyer, 2 Purple, 1 Blue, Reserve Champion Heavyweight Black Face Market Lamb; McKenzie Niemeyer, 5 Purple, Champion Lightweight Derby Barrow, Champion Intermediate Sheep Showmanship; Hallie Riese, 3 Purple 3 Blue, Grand Champion Derby Barrow, Champion Heavyweight Derby Barrow; Lauren Riese, 1 Blue; Lindsey Riese, 6 Purple, 7 Blue, State Fair Photography; Drew Robinson, 3 Purple, 3 Blue; Ethan Robinson, 3 Purple, 5 Blue, Reserve Champion Market Heifer, Champion Lean Rate of Gain Market Lamb; Alex Rouse, 1 Blue; Ben Rouse, 1 Purple, 1 Blue, Champion First Year Registered Shorthorn Plus Breeding Heifer; Katie Rouse, 1 Purple, Champion First Year Registered Shorthorn Breeding Heifer; Nolan Smith: 1 Blue; Emma Stalzer, 1 Purple, 2 Blue; Grace Stalzer, 2 Purple; Rylee Upchurch, 2 Purple, 10 Blue, 1 Red, Champion-Junior Flower Garden Tour Folder

Fernald Frenzy

Mason Adams, 1 Purple, 3 Blue; Quintyn Adams, 1 Blue; Brianna Derrick, 3 Blue; Elizabeth Sloan, 2 Purple, 2 Blue, 4 Red

FTC - FIRST Technology Club

Johnathan Runneals, 2 Purple, 2 Blue, 1 Red

Grant Guys and Gals

Abygail Doty, 4 Blue; Luke Durkop, 1 Purple, 5 Blue, 1 Red, 1 White, Champion Senior Rabbit Showman; Erik Fevold, 5 Purple, Fifth Overall Market Beef, Reserve Champion Heavyweight Market Steer, Champion Story County Produce (Market), Champion Produce of Dam (Market), Champion Live Beef Carcass Class-Hotel/Restaurant; Luke Fevold, 3 Purple, Fourth Overall-Market Beef, Champion Slick Shear Market Steer, Champion Advanced Cattle Feeders; Chloe Henry, 3 Purple, Reserve Champion Lightweight Black Face Market Lamb; Jack Henry, 3 Purple, 1 Blue, Grand Champion Commercial Ewe, Champion Black Face Breeding Ewe, Grand Champion Market Lamb, Champion Black Faced Market Lamb, Champion Middleweight Black Face Market Lamb, Reserve Champion Senior Sheep Showmanship; Josephine Kelly, 3 Purple, 4 Blue, Alternate State Fair Home Improvement, Alternate State Fair Mechanics; Cade Knop, 2 Blue; Kennedy Long, 1 Purple, 5 Blue, Top Award Food and Nutrition; Mikayla Long, 2 Purple, Alternate State Fair Digital Storytelling, State Fair Food & Nutrition; Avery Mather, 3 Purple, 4 Blue, Reserve Champion Commercial Breeding Heifer, Champion Senior Beef Showman; Carson Mather, 2 Purple, 3 Blue, Reserve Supreme Champion Breeding Heifer, Champion First Year Registered Angus Breeding Heifer, Reserve Champion Advanced Cattle Feeders; Maria Rivera, 6 Purple, 9 Blue, 1 White, Reserve Champion 4 Class Senior Doe, Champion Junior Showman; Matt Sallee, 4 Purple, 2 Blue, Champion Container Grown Plant, Top Award Communicating Through Posters; Erica Sporrer, 2 Purple, 2 Blue; Jackson Sterle, 4 Purple, 7 Blue, 1 Red, State Fair Photography, Champion Advanced Feeder Lambs; Jacob Sterle, 1 Purple, 7 Blue, 3 Red; Cason Stevenson, 1 Blue; Rylee Stevenson, 1 Purple; Walker Thomas, 1 Purple, 4 Blue; Ross Uthe, 1 Blue, 1 Red

Happy Homebodies

Josiah Brown, 5 Purple, 7 Blue, State Fair Consumer Management, State Fair Food and Nutrition, State Fair Educational Presentation - Intermediate/Senior; Ariana Chappell, 1 Purple, 5 Blue, Top Award Photography; Colton Fink, 1 Purple, 6 Blue, Alternate State Fair Communicating Through Posters; Kalie Fink, 2 Purple, 13 Blue, 4 Red; Ellie Nebel, 3 Purple, 7 Blue, 1 Red, Alternate State Fair Sewing and Needle Arts; Grace Nelson, 11 Purple, 8 Blue, State Fair Clothing and Fashion, Champion Flower Garden Borton Award, State Fair Photography, State Fair Photography, State Fair Self-Determined, Alternate State Fair Visual Arts; Henry Nelson, 2 Purple, 5 Blue, Champion Intermediate Vegetable Garden Borton Award, Best Vegetable Overall Champion; Isabelle Nelson, 7 Purple, 5 Blue, 1 Red, Champion Junior Vegetable Garden Borton Award, Top Award Photography, Top Award Self-Determined; Benjamin Rima, 6 Purple, 5 Blue, State Fair Food and Nutrition, State Fair Photography; Olivia Stagliano, 4 Purple, 6 Blue, 2 Red

Nevada FFA

Dana Ackerman, 1 Purple; Ryanne Barker, 1 Purple; Courtney Davis, 1 Purple; Austin Doty, 2 Purple, 4 Blue; Connor MacVey, 1 Purple

Nevada Invaders

Geena Jensen, 1 Blue; Coner Kromminga, 2 Purple, 8 Blue, 1 Red

Richland Mid-State

Addison Anderson, 1 Blue; Faythe Anderson, 1 Purple, 1 Blue; Hunter Anderson, 1 Purple, 1 Blue, Champion Story County Produce (Breeding); Liam Anderson, 1 Blue; Alexis Black, 2 Purple, 6 Blue, 4 Red; Samantha Black, 4 Purple, 9 Blue, 2 Red; Tessa Borwick, 6 Purple, 9 Blue, 1 Red, Champion Junior Western Horsemanship, Reserve Champion-4 Class Junior Doe; Aubrey Gibson, 4 Purple, 7 Blue, Champion First Year Registered White Park Breeding Heifer; Madalyn Gibson, 5 Purple, 7 Blue, Top Award Photography, Top Award Visual Arts; Paige Handsaker, 3 Blue, 1 Red; Katelyn Kingsbury, 6 Purple, Reserve Grand Champion Market Barrow, Champion Intermediate Swine Showman, Reserve Champion Lightweight Derby Gilt, Reserve Grand Champion Derby Barrow, Reserve Champion Heavyweight Derby Barrow; Kyle Kingsbury, 2 Purple, Grand Champion Derby Gilt, Champion Heavyweight Derby Gilt; Brady Moser, 1 Purple, 1 Blue; Ellie Moser, 2 Purple, 2 Blue, Champion Lightweight Market Steer, Reserve Champion Middleweight Market Steer; Ellie Nusbaum, 2 Blue; Makayla Spaid, 2 Blue; Matthew Spaid, 2 Purple, 1 Blue, Reserve Champion Produce of Dam (Market); McKinley Spaid, 1 Blue; Bianca Sponseller, 4 Purple, 5 Blue, Champion Cart Class-Single Horse, 39” and over, Reserve Champion Dog-High in Trial, Champion Dog-Pre-Novice B, Champion Dog-Sub Novice; Kent Sponseller, 2 Purple, 1 Blue; Kylie Taylor, 3 Purple, 2 Blue, Grand Champion Purebred Ewe, Champion Purebred Dorset Ewe, Champion White Face Market Lamb, Reserve Champion Speckled Face Market Lamb; Ella Toot, 1 Purple, 2 Blue; Sydney Wierson, 1 Blue

Richland Royals

Olivia Axmear, 3 Purple, Top Award Food & Nutrition; Caitlin Dewell, 2 Purple, 1 Blue, Champion Catch-A-Calf; Nicole Dewell, 4 Purple, 5 Blue, 4 Red, 1 White, Champion Intro into to Dressage Class, Champion Crosspoles, Champion Hunter Hack, Reserve Champion Market Broilers; Nolan Dewell, 1 Purple, 3 Blue; Lindsey Donnelly, 6 Purple, 4 Blue, 3 Red; Tara Donnelly, 6 Purple, 1 Blue, 1 Red, Champion Tandem Bareback; Kayleigh Edmonds, 4 Blue; Stacey Fox, 1 Purple, 8 Blue, 6 Red, 1 White; Billy Gibbons, 1 Purple, 4 Blue, 3 Red, 1 White; Cassidy Goos, 4 Purple, Champion Intermediate Trail, Champion Intermediate Western Horsemanship, Champion Intermediate Horse Pleasure; Lilian Goos, 2 Purple, Champion Pony Halter; Delaney Holdredge, 3 Blue, 1 Red; Allison Kruzich, 2 Purple, 4 Blue; Austin Kruzich, 2 Purple, 1 Blue; Hannah Lee, 4 Purple, 2 Blue, 3 Red, 3 White, Champion Senior Jumping Figure 8; Bailey Martin, 2 Purple, 2 Blue, 2 Red, Champion Intermediate Bareback Equitation, Champion Tandem Bareback; Noah Martin, 1 Purple; Taylor Mehmen, 2 Purple, 2 Red; Ashley Mickelson, 3 Purple, 2 Blue, 1 Red, 1 White; Claira Miller, 6 Purple, 2 Blue, 3 Red, 3 White, Champion Ranch Horse Pleasure, State Fair Veterinary Science; Lillian Miller, 4 Blue; Sarah Miller, 4 Blue; Megan Mumm, 5 Purple, 5 Blue, 1 Red, 1 White, Champion Intermediate Poles, Champion Intermediate Flags, Champion Intermediate Barrels, Champion Intermediate Keyhole; Rebekah Pawlovich, 1 Purple, 4 Blue; Madilyn Rowson, 6 Blue, 1 Red; Erin Sellberg, 5 Blue, 3 Red; Abby Stephenson, 13 Purple, 3 Blue, 1 Red, 1 White, Champion English Pony Pleasure, Champion Senior Trail, Champion Western Pony Pleasure, Champion Senior Bareback Equitation, Champion Senior Poles, Champion Senior Flags, Champion Senior Barrels, Reserve Champion Pony Halter; Kelsy Tillotson Gaedke, 4 Purple, 3 Blue, 1 Red, 1 White, Champion Junior Flags